Dobra niania – jak ją znaleźć

0
634

Dobra niania – jak ją znaleźć Dobra niania – jak ją znaleźć, która przez kilka godzin troskliwie będzie zajmować się maluszkiem i zastąpi mu nieobecną mamę.

Kto zaopiekuje się moim dzieckiem?

Powrót do pracy to z jednej strony wyczekiwany moment, z drugiej jednak niemały problem. Nowe wyzwania, samorealizacja i pobyt wśród ludzi, to na pewno dobra strona sytuacji. Jej złą stroną jest natomiast konieczność znalezienia dobrej opieki nad maleństwem.

W grę wchodzą zwykle trzy możliwe rozwiązania: babcia, żłobek i niania. Najbardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie dobrej niani, która nie tylko zaopiekuje się dzieckiem, ale dotykowo je przytuli, po upadku otrze łzy i poświęci cały swój czas na zabawę wyłącznie z jednym (naszym) dzieckiem. Dobra niania jest jak zastępcza mama.

Niania z polecenia

Szukanie niani przez sąsiadów, znajomych i rodzinę to najlepszy sposób na znalezienie osoby sprawdzonej, co do której nie będzie wątpliwości, że wyrządzi naszemu dziecku krzywdę. Przed rozpowszechnieniem informacji o poszukiwaniu niani, warto najpierw rozpytać najbliższe otoczenie, czy przypadkiem ktoś nie zna sprawdzonej niania, która chętnie zajęłaby się dzieckiem. Poszukiwania należy rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Im czas jest dłuższy, tym szanse na znalezienie dobrej niani są zdecydowanie większe. Może się bowiem okazać, że jakaś niania za jakiś czas będzie kończyć opiekę nad swoim dotychczasowym podopiecznym i chętnie zajmie się następnym dzieckiem.

Ogłoszenia na portalach internetowych

Obecnie dość popularnym sposobem kontaktowania się młodych rodziców z potencjalnymi nianiami są portale internetowe. Poszukiwania można rozpocząć w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest przejrzenie dostępnych ofert niań chętnych do opieki nad dzieckiem. Drugi sposób polega na samodzielnym opublikowaniu oferty pracy i oczekiwaniu na zgłoszenia się kandydatek. Formułując przedmiotowe ogłoszenie warto od razu sprecyzować oczekiwania względem przyszłej niani dotyczące jej wieku, wykształcenia, predyspozycji, doświadczenia, referencji, godzin pracy i innych oczekiwań. Niektórzy rodzice życzą sobie młodych opiekunek, inni wolą starsze nianie. O ile młodsze opiekunki są bardziej kreatywne w zakresie zabawy z dzieckiem, o tyle starsze panie zdają się bardziej dbać o bezpieczeństwo dziecka i zapewnienie jego potrzeb fizjologicznych.

Agencje opiekunek

Szukanie za pośrednictwem agencji opiekunek to sposób na znalezienie niani z referencjami. Niestety minusem tego sposobu poszukiwań jest konieczność poniesienia kosztów pośrednictwa, czyli zapłaceniem jednorazowej prowizji do agencji, której wysokość najczęściej kształtuje się na poziomie kilkuset złotych.

Dotarcie do studentek

Wiadomo, że pracy w charakterze opiekunki do dziecka poszukują często studentki pedagogiki, pielęgniarstwa i wychowania przedszkolnego. Umieszczenie ogłoszenia o poszukiwaniu niani w budynkach uczelni i akademików na pewno przyniesie oczekiwany odzew. Ten rodzaj niani polecany jest jednak wyłącznie w zakresie opieki dorywczej. Sprawdza się on wówczas, gdy rodzice poszukują niani, która zajmie się dzieckiem wyłącznie kilka godzin w tygodniu lub wówczas, gdy rodzice chcą wyjść z domu w godzinach wieczornych. Codzienny, wielogodzinny pobyt opiekunki-studentki z dzieckiem jest niemożliwy z uwagi na konieczność jej udziału w obowiązkowych zajęciach na uczelni.

Na co zwracać uwagę przy wyborze niani

Ponieważ opiekunce powierzamy nasz największy skarb, czyli dziecko, musimy dokładnie sprawdzić, kim jest dana osoba. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto zapytać o posiadane doświadczenie i umiejętności.

  • W miarę możliwości zrobić wywiad w poprzednich miejscach pracy niani. Należy zapytać opiekunkę, u kogo wcześniej pracowała, a następnie dotrzeć do tej rodziny (rodzin) i sprawdzić opinię o byłej opiekunce. Jeśli niania niechętnie podaje dane poprzednich pracodawców, lub udaje, że zapomniała, można przypuszczać, że coś ukrywa.
  • W trakcie rozmowy z przyszłą opiekunką należy zapytać o stan jej zdrowia i ewentualne nałogi, np. czy pali papierosy. Jeśli posiadamy w domu zwierzę, koniecznym jest również zapytanie, czy nie jest osobą alergiczną.
  • li>Jeśli czas na to pozwala, warto zatrudnić nianię jeszcze przed powrotem mamy do pracy. W czasie jednoczesnego pobytu w domu zarówno mamy jak i niani, dziecko ma możliwość aklimatyzacji i przyzwyczajenia się do nowej opiekunki, zaś mama może dokładnie sprawdzić umiejętności opiekunki i jej podejście do dziecka.

  • Jeśli rodzice życzą sobie, by niania oprócz opieki nad dzieckiem dodatkowo sprzątała mieszkanie lub przygotowywała obiad, należy wcześniej to z nią uzgodnić.
  • W trakcie rozmowy z kandydatką na nianię, warto zadawać pytania podobne jak na rozmowie kwalifikacyjnej do innej pracy. Pytania mogą dotyczyć jej sposobu na uspokojenie płaczącego dziecka, opinii na temat klapsów bądź wiedzy w zakresie karmienia dziecka. Wszelkie odpowiedzi typu „dziecko musi się wypłakać i nie wolno go nosić go na rękach, żeby nie rozpieszczać”, lub „mały klaps pedagogiczny jeszcze nikomu nie zaszkodził” powinny od razu dyskwalifikować kandydatkę.

Ufać, czy kontrolować?

Zatrudnienie niani nie powinno usypiać czujności rodziców. Przyjmując pod dach obcą osobę i powierzając jej własne dziecko należy być niezwykle czujnym. Zdarzają się przypadki bicia dzieci przez opiekunki, spożywania przy nich alkoholu lub palenia papierosów, zaniedbywania dzieci a nawet pozostawianiu ich w łóżeczkach i wychodzeniu do miasta na zakupy.
Należy więc czasami niespodziewanie wcześniej wrócić z pracy lub zadzwonić w ciągu dnia, by sprawdzić co się dzieje w domu i bacznie obserwować dziecko. Wszelkie niechętne rozstawanie się z mamą i pozostawienie pod opieką niani powinno dać sygnał alarmowy. W tym przypadku lepiej dmuchać na zimne.

Źródło zdjęcia: nannyjobs.net via Smo on Pinterest

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here