Urlop z niemowlakiem

0
568

Urlop to okres, na który czekamy cały rok. Jeżeli planujemy wspólny wyjazd z małym dzieckiem, musimy pamiętać, że dla niego upały mogą być groźne.

Plaża nie dla maluszka

Wszyscy czekamy z utęsknieniem na pierwsze promienie słoneczne, które z większą intensywnością ogrzeją nasze ciała. Niestety z tego ciepła nie zawsze cieszą się nasze małe dzieci – szczególnie niemowlęta. Gorące i parne powietrze jest niezwykle męczące dla maluszków, co często objawia się nie tylko zmianą zachowania, ale nawet gorączką. Skóra maleństwa jest bardzo cienka i nie jest jeszcze odporna na działanie promieni słonecznych.

Według zaleceń lekarskich dzieci do 6-go miesiąca życia nie powinny przebywać w miejscach silnego nasłonecznienia, a według naukowców wszelkie oparzenia słoneczne, które mają miejsce we wczesnym dzieciństwie, mogą znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry w wieku dojrzałym.

Kremy ochronne i ubranka ochronne

Aby właściwie ochronić skórę niemowlęcia przed szkodliwym działaniem słońca, należy ubrać je w lekkie i przewiewne ubranka w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. Pamiętajmy jednak, że zatrzymują one tylko 20 – 40% promieniowania, co stanowi ochronę, jaką daje filtr o SPF 8. Dla niemowlaka to zdecydowanie za mało, stąd ciałko należy dodatkowo chronić kremem z filtrem.

Zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem są specjalne ubranka z filtrem. Można je kupić w niektórych sklepach (również internetowych) z artykułami dla małych dzieci. Są one oznaczone symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor), a tkanina, z której je wyprodukowano zawiera specjalne cząsteczki, które osłabiają działanie promieni słonecznych. Warto wybrać ubranka oznaczone filtrem powyżej 40. W przypadku dzieci powyżej 6-go miesiąca życia, można już smarować skórę dziecka kremem z filtrem mineralnym SPF-30.

Zmiana pory spacerów

W upalne dni powinno się wychodzić z dzieckiem na dwór wyłącznie wczesnym ranem i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 do ziemi dociera aż 30 – 50% promieniowania UV, a ryzyko oparzeń słonecznych jest wówczas największe. Skóra niemowlaka ma cieńszy naskórek i w niewielkim zakresie wytwarza melaninę, czyli barwnik stanowiący naturalną ochronę przed działaniem słońca. Stąd jego promieniowanie bez żadnych przeszkód dociera do najgłębszych warstw skóry i może dokonywać tam niebezpiecznych zmian chorobowych.

Często podawaj picie

W przypadku karmienia niemowlęcia piersią, częstsze dopajanie nie jest konieczne, bowiem pokarm mamy jest dość wodnisty, by zaspokoić dziecięce pragnienie. Wystarczy częściej niż zwykle przystawiać dziecko do piersi. Gdy jednak dziecko karmione jest sztucznymi mieszankami, koniecznym jest uzupełnienie ich o dodatkowe dawki wody źródlanej i niskosodowej. Dzieciom powyżej 6 miesiąca życia można podawać soki, jednak w ilości nie większej niż 150 ml na dobę.

Potówki

W wyniku przegrzania dziecka, zarówno na dworze jak i w ciepłym pomieszczeniu, na delikatnej skórze niemowlaka mogą pojawić się potówki. Są to drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, które pojawiają się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach stawowych. W zasadzie potówki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka, jednakże nieleczone mogą stać się przyczyną powstania stanu zapalnego i przeobrazić się w potówki ropne. Potówki nie wymagają specjalnego leczenia, wystarczy należycie zadbać o właściwą higienę dziecka, dość często przemywać skórę dziecka wodą z dodatkiem emolientów (płynów, które myją i natłuszczają skórę) a co jakiś czas można dziecko rozebrać do naga, by skóra lepiej oddychała. Nie zaleca się już kąpieli z dodatkiem nadmanganianu potasu, a także smarowania niemowlęcej skóry spirytusem i tłustymi kremami.

Wakacje za granicą

Mimo, iż coraz częściej na cel naszych wakacyjnych podróży wybieramy egzotyczne kraje, pamiętajmy, że pobyt małego dziecka w odległych miejscach może być dla niego bardzo niebezpieczny. Wiąże się to z występowaniem w tych miejscach chorób, na które nasze organizmy nie miały okazji się uodpornić. Warto więc zabrać na cały urlop zapas wody i jedzenia dla dziecka w słoiczkach, aby nie zmieniać maluszkowi diety, która może być przyczyną poważnych chorób. Nie wolno też kąpać dziecka w wodzie z kranu, lecz używać wody butelkowej lub uzdatnionej do picia. Pamiętaj, że jeśli nawet dziecko szczęśliwie uniknie jakiegokolwiek zakażenia, po powrocie do domu należy je bardzo dokładnie obserwować. Wylęganie się chorób tropikalnych trwa około 2 tygodnie, więc gdyby w tym czasie wystąpiły jakikolwiek dolegliwości np. wysypka, biegunka a nawet niewielka gorączka – należy niezwłocznie udać się do lekarza.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here