Wakacje z dziećmi

0
1144

Wakacje, to czas relaksu. Z dziećmi nie zawsze jest to możliwe, bo oczekiwania rodziców i ich pociech są różne. Jak sprawić by wakacje z dziećmi były udane?

Daleko jeszcze?

Droga z dziećmi do miejsca wakacyjnego pobytu wiąże się z niezliczoną liczbą pytań typu „daleko jeszcze” lub „kiedy dojedziemy”. Każda podróż trwająca kilka godzin może zmęczyć nawet najbardziej wytrwałych dorosłych.

Dziecko oprócz zmęczenia odczuwa jeszcze dodatkowo znużenie. Czas podróży można jednak wykorzystać na dobrą zabawę, która zajmie nie tyko dzieci, ale również rodziców. A oto kilka pomysłów na zabawy, które sprawią, że droga na wakacje upłynie nie tylko szybko, ale jednocześnie wesoło.

Sposób na zabawe

  • Zabawa Łańcuszek – polega na wypowiadaniu przez uczestników podróży wyrazów, przy czym każdy kolejno mówi wyraz na literę, na którą skończył się poprzedni (pies-samochód-dom-madnarynka), lub wyraz, który kojarzy się z poprzednim wyrazem (kot-mysz-ser-mleko-krowa).
  • Zabawa w litery i słowa – polega na wymyślaniu wraz z dzieckiem jak największej liczby wyrazów na konkretną literę. Gdy limit pomysłów się wyczerpie, należy zmienić literę i zabawę zacząć od początku.
  • Niezastąpione mogą się okazać w podróży ulubione przytulanki, które umilą dziecku długą podróż.
  • Dobrym pomysłem na wakacyjną podróż są specjalne magnetyczne gry podróżne, karty do gry, zabawy słowne, skojarzenia, kalambury i różnego rodzaju zgadywanki.

Wakacje nad morzem

Wakacyjny pobyt nad morzem nie musi się kojarzyć wyłącznie z leniwym wygrzewaniem na gorącej plaży. O ile dorośli chętnie poleżeliby na ręczniku, o tyle wyobrażenia dzieci na temat fascynujących wakacji dalece odbiegają od takiego spędzania wolnego czasu. Aby więc zapewnić pociechom dobrą zabawę i niezapomniane przeżycia, warto skorzystać z wspólnie spędzonego czasu i zorganizować taką zabawę, która sprawi przyjemność zarówno dzieciom jak i dorosłym.
Wykorzystując pobyt z dala od miejskiego gwaru można zorganizować wspólne zabawy w plenerze, w tym również na plaży.

Zabawa „Z kamienia na kamień”. Na podłożu należy narysować imitujące strumień dwie równoległe linie w odległości od siebie ok. 6 kroków (na plaży – patykiem, na boisku kredą). Przez strumień można przejść wyłącznie po kamieniach, czyli narysowanych kółkach – ułożonych w odległości kilkadziesiąt centymetrów od siebie. Dzieci ustawiają się na jednym brzegu strumyka, a następnie kolejno przechodzą na drugi brzeg skacząc z kamienia na kamień i pamiętając o tym, że na kamieniu można postawić tylko jedną nogę. Dzieci, które przejdą na drugi brzeg i nie wpadną do strumienia mogą być nagrodzone oklaskami a nawet małą symboliczną nagrodą rzeczową.

Będąc na kempingu można zorganizować mini-podchody. Wcześniej należy schować jakiś przedmiot i oznaczyć narysowanymi na kawałkach papieru (na piasku strzałkami) drogę do kryjówki. Dzieci mają za zadanie wytropić kryjówkę, idąc według pozostawionych przez dorosłych wskazówek.

Atrakcje dla dzieci

O zapewnienie atrakcji dla najmłodszych dbają też gospodarze miejscowości wypoczynkowych, którzy specjalnie dla tej grupy wczasowiczów organizują szereg ciekawych miejsc dostarczających ich adresatom sporej dawki uciechy.

Wśród szerokiej gamy atrakcji przewidzianych na dzieci można wybrać pobyt w wesołym miasteczku, gdzie niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych będą dmuchane zjeżdżalnie, place zabaw, tory przeszkód i inne zabawy ruchowe.

Starsze dzieci raczej nie będą zachwycone zabawą w basenie z piłkami, stąd idealnym rozwiązaniem może okazać się pobyt w parku linowym i aquaparku. Dla chłopców niesamowitą atrakcją może być zwiedzanie latarni morskiej lub muzeum oręża polskiego.

Ekstremalnym przeżyciem dla starszych dzieci może też być przejażdżka quadem, rejs w pełne morze, rajdy samochodami terenowymi a nawet wejście na poligon i jazda wozem bojowym.

Przed wyjazdem do konkretnej miejscowości wypoczynkowej warto sprawdzić, jakie atrakcje dla dzieci znajdują się w jej pobliżu. Na terenie naszego kraju dość dużą popularnością cieszą się liczne miasteczka westernowe, skanseny wypieku chleba, parki z makietami dinozaurów a także różne wioski tematyczne, np. „Hobbitów” w Sierakowie, „Żródeł i Labiryntów” w Parotach/Melechowie.

Wakacje za granicą

Wybierając się z dzieckiem na zagraniczne wakacje, warto wybrać miejsce, gdzie nasza pociecha będzie traktowana „po królewsku”. W ośrodkach wypoczynkowych, w których organizowane są zabawy dla maluchów, odpoczywają nie tylko dzieci, bowiem gdy te znajdują się pod opieką profesjonalnych animatorów zabawy, rodzice w tym czasie mogą prawdziwie odpocząć i zrelaksować się.

Przed wykupieniem wczasów należy wpierw zorientować się, czy w ośrodku zatrudnieni są animatorzy wolnego czasu, którzy zapewnią dzieciom wspaniałą zabawę podczas wakacyjnego pobytu. Najczęściej zajęcia z animatorem przybierają postać zorganizowanego programu animacyjnego, który obejmuje między innymi zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, muzyczne, gry i zabawy, mini-rozgrywki sportowe, występy karaoke i wiele innych.

Gdy ośrodek wczasowy nie zatrudnia animatorów zabaw dla dzieci, można skorzystać z ofert klubów dla dzieci i prywatnych ofert opiekunek. Niestety tego rodzaju usługi są dodatkowo płatne i nie zawsze stać rodziców na zafundowanie swoim pociechom tego rodzaju uciech.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here