Piercing, a poprawianie urody…

0
492

Piercing

Piercing jest bardzo popularnym sposobem zdobienia naszego ciała. I choć obecnie spełnia głównie funkcję ozdobną nie zawsze tak było. Bowiem przekłuwanie różnych części ciała nie jest wynalazkiem naszych czasów. Dawniej przykładowo kolczyk w uchu, kolczyk w języku mógł pełnić funkcję magiczną. Nie każdy też na taką ozdobę miał prawo sobie pozwolić. Mogli je nosić jedynie wojownicy lub osoby zajmujące określoną pozycję w społeczności plemiennej. Teraz zaś kolczyki do nosa czy kolczyki do pępka możemy kupić na każdym rogu. Zanim jednak zdecydujemy się na tak radykalny krok, jak okaleczenie naszego ciała musimy mieć świadomość kilku podstawowych kwestii dotyczących piercingu. Zatem po kolei.

Zbrodnia przeciw ciału…

Nie bez powodu kilka zdań powyżej padło słowo „okaleczenie”. Bowiem piercing jest niczym innym jak właśnie okaleczeniem ciała, choć jest to okaleczenie celowe, estetyczne, służące poprawieniu wyglądu (choć jest to oczywiście ocena subiektywna poddającego się takiemu zabiegowi). Jednak przebijając określoną część ciała uszkadzamy je. W wyniku tego powstaje otwarta rana, która w zależności od miejsca przebicia może goić się od kilku tygodni nawet do roku czasu.

Wykonanie zabiegu

Niestety, ale bardzo często zabieg ten jest wykonywany absolutnie nie tak, jak powinien. Po pierwsze w niewłaściwych warunkach, a po drugie przez osobę do tego rodzaju czynności nieuprawnioną. Zatem profesjonalny zabieg powinien mieć miejsce w specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu – w salonie tatuażu, gdzie również takie usługi są świadczone, lub w gabinecie kosmetycznym. Muszą tam panować sterylne warunki i do samego zabiegu oczywiście koniecznie powinny być użyte sterylne narzędzia. Zaś osoba decydująca się na przeprowadzenie piercingu musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Sam zabieg trwa dosłownie chwilę. Po uprzednim przygotowaniu narzędzi czyli przykładowo specjalnego pistoletu bądź igły z wenflonem oraz zdezynfekowaniu miejsca przebicia można dokonać „okaleczenia” i następnie założenia kolczyka. Założenie takich kolczyków jak kolczyki do języka, kolczyki do brwi czy też kolczyki do ucha nie wymagają dużego wysiłku. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana jeśli decydujemy się na tak zwany piercing intymny. Wtedy potrzebna jest dużo większa wprawa.

reklama

Co możemy sobie przebić?

Tak na dobrą sprawę obecnie ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia i odwaga. Kolczyki do brody, kolczyki do uszu (w tym kolczyki do chrząstki) to teraz już trochę za mało. Często szukamy nowych wyzwań i ciekawych rozwiązań. I jednym z nich jest wspomniany już piercing intymny. Poza tym możemy założyć sobie kolczyk na niemal każdej części nogi, ręki, twarzy. Modne są kolczyki – tak zwane sztangi – na szyi (również w każdym jej miejscu). Jeśli zatem mamy ochotę zaszaleć, mamy pełną dowolność. Pamiętajmy jednak o tym, by szaleć z głową i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. A propos bezpieczeństwa….

Ryzyko jakie niesie za sobą piercing

Ryzyko powikłań istnieje zawsze, nawet przy dość standardowym przebijaniu uszu. Jednak należy wiedzieć o tym, że im mniej fachowy wykonany zabieg, tym większe ryzyko zakażenia przykładowo gronkowcem lub też wirusem zapalenia wątroby zarówno typu B i C. jeśli zabieg jest wykonany wyjątkowo nieprofesjonalnie, w złych warunkach nie ciężko również o HIV.

Jak dbać o świeżą ranę?

Przede wszystkim dokładnie, systematycznie i od chwili przebicia ciała do całkowitego zagojenia się rany. Najlepiej posłużą nam do tego gaza i środki dezynfekujące, odkażające jak Octenisept czy zwykła sól fizjologiczna. Możemy zapytać o inne środki tego typu w aptece. Nie powinniśmy świeżej razy zbyt często moczyć, a już na pewno nie możemy dopuścić do jakiegokolwiek zabrudzenia.

Dla kogo i jaki kolczyk?

Po pierwsze dla osób zdecydowanych na wykonanie takiego kroku jak piercing i oczywiście dla osób dorosłych. Jeśli dzieci chcą mieć kolczyki w uszach (głównie chodzi o dziewczynki) decydują o tym rodzice. Musimy pamiętać o tym, że jeśli postanowimy wyciągnąć kolczyk i więcej go nie nosić w miejscu przebicia pozostanie blizna, która może zacząć nam przeszkadzać. Bez względu na to jaką część ciała przebijamy musimy też mieć pewność, że kolczyki, które będziemy nosić wykonane są z najlepszej jakości materiałów. Jest to głównie stal chirurgiczna, bioplast bądź tytan. Są one o tyle bezpieczne, że nie zawierają niklu, zatem nie powinny uczulać.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here