Dzień Kobiet

0
611

W kalendarzu mamy dziesiątki różnych świąt. Największe kontrowersje budzi jednak Dzień Kobiet, który posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Dzień Kobiet

Kontrowersje wokół święta

Dzień Kobiet wzbudza niecodzienne emocje. Część kobiet lubi ten dzień, chętnie przyjmuje kwiatki i czekoladki, zaś pozostała część traktuje ten dzień jako szowinistyczny manifest traktujący kobiety zbyt przedmiotowo.
Podobnie podzielone jest środowisko mężczyzn. Jedni ustawiają się w długie kolejki przed kwiaciarniami, by obdarować kobiety kwiatami, zaś drudzy złośliwie twierdzą, że święto kobiet jest każdego dnia i nie wymaga specjalnego czczenia.
Podnoszona jest często sztuczność święta kobiet i pamięć o obowiązkowym jego obchodzeniu w latach minionego ustroju.

Czy Dzień Kobiet jest świętem komunistycznym?

Podobno tradycja Dnia Kobiet sięga aż starożytnego Rzymu, kiedy to czczono dar macierzyństwa i płodności, a mężczyźni spełniali w tym dniu wszystkie marzenia swoich żon. Święto to wówczas nazywane było Matronalia.
Wiele wieków później pozycja kobiet spadła do bardzo niskiego poziomu. Były one traktowane jako obywatele drugiej kategorii. Dlatego 8 marca 1908 roku amerykańskie kobiety upomniały się o równe traktowanie, godne warunki pracy, sprawiedliwe wynagrodzenie i prawo wyborcze. Pracownice z jednej z nowojorskich fabryk wszczęły strajk. Właściciel fabryki chcąc uniknąć skandalu, zamknął ją w momencie, gdy w pomieszczeniach wybuchł pożar. W efekcie 129 kobiet spaliło się żywcem.

To właśnie ten tragiczny dzień zapoczątkował nie tylko lepsze traktowanie kobiet, ale jednocześnie stał się powodem ustanowienia Święta Kobiet, które po raz pierwszy było obchodzone rok po strajku.
W kontekście opisanej historii, traktowanie Dnia Kobiet w kategorii święta komunistycznego, przestaje mieć jakikolwiek sens.

Czy Dzień Kobiet to goździk i rajstopy?

Tym, którzy pamiętają czasy PRL-u, Święto Kobiet kojarzy się najczęściej z czerwonym goździkiem i rajstopami wręczanymi pracownicom przez kierownika zakładu.

Dziś owy zwyczaj pozostał jedynie tylko namiastką historii. Niezmienne zostały natomiast kolejki przed kwiaciarniami, z których mężczyźni wychodzą z bukietami kwiatów – niekoniecznie goździków.
Jest to dobra okazja do okazania przez kobietom szacunku i podziwu.

Komu potrzebne jest święto Kobiet?

Aż 90% współczesnych kobiet uważa to święto za bardzo miłe i czeka na swojego mężczyznę, wracającego do domu z kwiatkiem. Przyjemnie jest wiedzieć, że mężczyźni doceniają rolę kobiety w ich życiu, począwszy od babci, matki, żony, koleżanki z pracy lub partnerki w interesach. Miło jest nawet obserwować mężczyzn stojących na chodnikach z kwiatami lub bombonierkami, którzy w tradycyjny sposób planują uczcić święto pań.
Coraz bardziej popularne staje się też obchodzenie Dnia Kobiet wyłącznie w damskim gronie. Właśnie 8 marca niektóre kluby i obiekty gastronomiczne organizują wieczory wyłącznie dla pań, na których frekwencja przekracza najśmielsze oczekiwania organizatorów. Teatry wystawiają okolicznościowe przedstawienia a sklepowe witryny nie pozwalają zapomnieć o święcie.

Pamiętając jednak, że jego historia zapoczątkowana jest przez manifestację, również dziś święto kobiet jest okazją do wyjścia na ulicę, nagłaśniania sytuacji współczesnych kobiet i podejmowania permanentnej walki o równouprawnienie.

Źródło zdjęcia: Uploaded by user via Angel.pl on Pinterest

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here