Dzień Mężczyzn

0
899

Dzień Mężczyzn10 marca to Dzień Mężczyzn. Choć jest to data umowna bo w różnych krajach przypada w innym dniu. Jak i czy w ogóle obchodzimy w Polsce Dzień Mężczyzn?

Pochodzenie Dnia Mężczyzn

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie zdarzenie poprzedziło ustanowienie Dnia Mężczyzn. Prawdopodobnie jest to wyłącznie odpowiedź na Dzień Kobiet i okazja do obdarowania przez panie swoich mężczyzn podarunkami.

Oficjalnie nie ma jednej daty, w której wszyscy panowie na całym świecie mogą świętować swój dzień. W Rosji i na Ukrainie obchodzony jest on 23 lutego, w Wielkiej Brytanii 5 kwietnia, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 9 września, a w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Australii – 19 listopada.

Polscy panowie świętują 10 marca. W tym właśnie dniu Kościół Katolicki i Ewangelicki wspomina 40 męczenników, co często złośliwie wykorzystywane jest przez niektórych mężczyzn, którzy w żartach twierdzą, że jest to oczywista metafora do ich męczeńskiego życia u boku sfeminizowanych kobiet.

Inną teorię ustanowienia Dnia Mężczyzn posiadają fani Chucka Norrisa, którzy uważają, że święto zostało wprowadzone dla uczczenia rocznicy urodzin ich idola – jedynego prawdziwego i stuprocentowego mężczyzny, który urodził się właśnie w dniu 10 marca.

Jak świętuje się Dzień Mężczyzny?

W Polsce święto mężczyzn jest obchodzone wyłącznie w gronie najbliższych. Panowie w tym dniu obdarowywani są drobnymi prezentami, przy czym bardzo rzadko są to kwiaty.
Najbardziej popularne są słodycze i alkohol. Niektóre panie decydują się również na zafundowanie swojemu mężczyźnie romantycznej kolacji, kupienia karnetu na siłownię, a nawet na relaksacyjny masaż.

Czasami mężczyźni nie czekają na uczczenie ich święta przez kobiety. Wyjątkowo atrakcyjnie świętowanie kojarzy im się z wypadem z kumplami na piwo lub wspólne oglądanie meczu.

Świętowanie tego dnia w innych krajach nie różni się znacząco od naszego sposobu uczczenia Dnia Mężczyzny, z tą jednak różnicą, że w niektórych państwach (np. w Rosji i na Ukrainie) panowie mają w tym dniu wolne od pracy. Właśnie w tych krajach pojawiają się też okazjonalne kartki, odbywają się specjalne koncerty dla mężczyzn, a w sklepach można kupić wódkę z napisem „23 lutego”.

Kto obchodzi Dzień Mężczyzny

Mimo, iż święto mężczyzn nie budzi skrajnych i podobnych do dnia kobiet emocji, to jednak jest bardzo rzadko i raczej mało hucznie obchodzone. Niestety o jego istnieniu nie wiedzą nawet niektórzy sami zainteresowani. Jest to święto stosunkowo nowe, więc starsze pokolenie w ogóle nie zna tej tradycji, a młodzież, która najczęściej jest promotorem wprowadzania nowych świąt, częściej i chętniej świętuje Dzień Chłopaka przypadający w dniu 30 września.

Dzień Mężczyzn obchodzony jest więc wyłącznie przez tych panów, którzy mają wyjątkowo nowoczesne żony, partnerki lub dziewczyny.

Zdarza się, że nawet sami panowie twierdzą, że jest to święto zupełnie niepotrzebne i ustanowione całkowicie sztucznie bez głębszego uzasadnienia i potrzeby. Często też deklarują, że gdyby mieli możliwość wybrania sobie drobnego upominku, to zamiast kwiatów woleliby piwo.

Czy warto obchodzić Dzień Mężczyzn?

Oczywiście, że warto obchodzić święto mężczyzn. Każde święto jest idealną okazją do zwolnienia tempa życia, zatrzymania się i obdarowania świętującej osoby prezentem. W przypadku Dnia Mężczyzn, nie musi to być drogi podarunek, czasami wystarczy drobny gadżet elektroniczny, butelka dobrego alkoholu, a nawet zwykły buziak. Najważniejsze, żeby pamiętać.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here