Domowe sposoby na obniżenie gorączki

0
533

Gorączka to nie choroba, a wyłącznie objaw choroby. Na obniżenie gorączki w wielu przypadkach wystarczą domowe sposoby, które znane są od dziesiątek lat.

Gdy w naszym organizmie zaczyna szaleć infekcja, ośrodek termoregulacji mieszczący się w podwzgórzu uruchamia mechanizmy obronne, których zewnętrznym objawem jest podwyższenie temperatury ciała. Jej zadaniem jest zniszczenie mikrobów wywołujących chorobę.

Gorączka jest zatem objawem pozytywnym, ale w momencie, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni C, może stać się niebezpieczna dla organizmu. Wówczas należy ją szybko obniżyć.

Zanim jednak sięgniemy po apteczne preparaty, można wypróbować domowe sposoby na obniżenie gorączki.

Zimne okłady

Do wykonania zimnych okładów należy zmoczyć ręcznik lub prześcieradło, bądź zawinąć w ściereczkę kostki lodu. Następnie należy je przykładać na czoło, skronie, szyję, potylicę, łydki, pachwiny oraz klatkę piersiową. Okłady zmieniać co 15 minut.

Zimna kąpiel

Podobny efekt przyniesie również zimna kąpiel. Temperatura wody powinna być niższa o 1 stopień C od aktualnej temperatury ciała. Następnie można temperaturę wody obniżać aż do momentu, gdy woda będzie chłodniejsza od ciała o 4 – 5 stopni C.

Napoje napotne

W walce z gorączką skuteczne są również domowe herbatki z lipy lub kwiatu czarnego bzu. W celu ich wykonania należy zalać łyżkę ziół szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem 10 – 15 minut. Można również podać choremu herbatę z sokiem malinowym i miodem.
Napoje napotne należy pić 3 – 4 razy dziennie.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here