Cellulit – miłość bez wzajemności!

0
655

Cellulit jest wrogiem nr 1 milionów kobiet na całym świecie. Jego pojawienie się oznacza koniec krótkich spódnic, szortów i bikini.

Pomarańczowa skórka

Cellulit potocznie nazywany jest pomarańczową skórką. Nazwa ta wzięła się z wyglądu skóry objętej cellulitem, która pod mikroskopem przypomina skórkę pomarańczy. Jednakże wbrew tej przyjemnej dla ucha nazwy, cellulit przyprawia miliony kobiet raczej o „gęsią skórkę”.

Gdy na udach i pośladkach pojawiają się pierwsze oznaki utraty jędrności połączone z charakterystycznymi zgrubieniami, zaczyna się permanentna walka z niechcianym wrogiem.

Jak powstaje cellulit

Analizują poprzeczny przekrój ludzkiej skóry zauważamy, że bezpośrednio pod warstwą skórną znajduje się warstwa utworzona z komórek tłuszczowych, które posiadają zdolność do powiększania. Zadaniem podskórnej tkanki tłuszczowej jest ochrona przed nadmiarem ciepła lub zimna, ochrona narządów wewnętrznych przed naciskiem z zewnątrz, magazynowanie wody i składników odżywczych, regulacja metabolizmu i wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego.

W wyniku zmian zachodzących w podskórnej warstwie tłuszczowej dochodzi do zniekształcenia wierzchniej warstwy skóry, zmniejszenie jej jędrności i elastyczności. Dzieje się tak wówczas, gdy komórki tłuszczowe mające w normalnych warunkach wielkość główki od szpilki, powiększają się do rozmiarów ziarna fasoli.

Fazy powstania cellulitu

Cellulit pojawia się powoli i nierzadko jego pierwsze symptomy są zupełnie niezauważalne. Aby sprawdzić, czy ten podstępny wróg zaczyna atakować naszą skórę, można samodzielnie wykonać trzy podstawowe testy, obrazujące poziom zaawansowania cellulitu.

  • Faza pierwsza cellulitu ma miejsce wówczas, gdy pozornie nie widać żadnych jego oznak. Aby ją wykryć należy objąć palcami (wskazującym i kciukiem) fragment skóry uda. Po lekkim ściśnięciu fałdy skóry pojawia się widoczna pomarańczowa skórka.
  • Fazę drugą cellulitu można wykryć w pozycji siedzącej na twardym podłożu, przy całkowicie rozluźnionych mięśniach. Ta faza zmian cellulitowych widoczna jest szczególnie przy bocznym świetle. Potocznie nazywana jest „stadium modelki”.
  • Na etapie trzeciej fazy cellulitu, jest on już widoczny gołym okiem bez stosowania dodatkowych testów.

W celu specjalistycznego zdiagnozowania cellulitu wykonuje się tomografię. Zabieg ten polega na nałożeniu na zewnętrzną warstwę skóry specjalnej folii skonstruowanej z płynnych kryształków. Owe kryształki pod działaniem temperatury w zakresie od 29 do 31,5 stopni C zaczynają świecić. W miejscu, gdzie znajduje się cellulit, skóra jest nieco chłodniejsza, co uwidacznia się na folii kryształkowej.

Leczenie cellulitu

Leczenie cellulitu jest procesem wymagającym wiedzy i cierpliwości. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty do zwalczania zmian cellulitowych. Najczęściej kupowane są balsamy, kremy, płynne lotiony, żele, emulsje i preparaty w ampułkach. Aby jednak ich skuteczność była zauważalna, nie jest istotna ich postać, lecz skład.

W walce z cellulitem pomocne mogą być preparaty przyspieszające przepływ limfy. W ich skład wchodzi najczęściej wyciąg z arniki, nagietka, bluszczu i żywokostu. Stymulują one skórę i zwiększają działanie układu limfatycznego.

Skuteczne są również specyfiki mające na celu poprawienie krążenia krwi. Dla zwiększenia ich działania, warto je wmasować w ciało szorstką rękawiczką, by dodatkowo zwiększyć ukrwienie. Dzięki rozszerzeniu naczyń włosowatych, do komórek skóry dopływa więcej tlenu, a wraz z nim również więcej składników odżywczych. Bezpośrednio po aplikacji preparatu odczuwalne jest ciepło a skóra jest lekko zaczerwieniona. W skład przedmiotowych preparatów wchodzi histamin, kwas garbnikowy, ekstrakt ze śledziony i olejki eteryczne.

Jak zwalczyć cellulit ruchem

Z uwagi na fakt, że jedną z przyczyn powstania cellulitu jest zaburzona praca pompy mięśniowej, w walce z tą dolegliwością niezwykle skuteczne są ćwiczenie fizyczne. Dobre efekty dają wszelkie rodzaje aktywności pobudzające do pracy układ limfatyczny.

W walce z cellulitem można wykorzystać następujący zestaw ćwiczeń:

  • Przysiady,
  • Rowerek,
  • Kołysanie się z nogi na nogę,
  • W pozycji stojącej podciąganie kolan do piersi,
  • Chodzenie na boso po miękkim podłożu,
  • W pozycji stojącej skłony tułowia w tył i przód.

Inne sposoby na cellulit

Niezwykle skuteczny jest masaż (drenaż) limfatyczny oraz zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Dużą popularnością cieszy się laseroterapia, elektroterapia, fala ciśnień, akupunktura laserowa, komputerowe napinanie skóry a także odsysanie tłuszczu.

Źródło zdjęcia: foxnews.com via Sarah on Pinterest

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here