Jak wyglądam, tak się czuję

0
638

Jak wyglądamJeśli jesteśmy zadowolone z wyglądu zewnętrznego rośnie nasza samoocena, jeśli zaś mamy pretensje do swojego wyglądu, czujemy się wprost fatalnie.

Ładnemu w życiu łatwiej

Zapewne większość ludzi na pytanie „co jest ważniejsze: wygląd zewnętrzny czy wewnętrzna pogoda ducha?” odpowie, że samopoczucie wewnętrzne jest zdecydowanie bardziej istotnie. Niemniej jednak, tyle samo osób przyznaje, że „ładnemu w życiu łatwiej”. Tym samym potwierdza się więc reguła, że wygląd zewnętrzny decyduje nie tylko o samoocenie, ale również o postrzeganiu osoby przez otoczenie.

Lista nieuzasadnionych kompleksów

Lansowany przez media wizerunek kobiecego ciała stawia nam poprzeczkę na poziomie, który trudno jest nam osiągnąć. Porównując się z medialnymi wzorcami, czujemy się mało atrakcyjne a tym samym niepewne swojej wartości. Smukła sylwetka, długie nogi, jędrne pośladki i kształtne piersi – to ideał, do którego dążą zarówno młode dziewczyny jak i dojrzałe kobiety na całym świecie.
Jednym z najważniejszych atrybutów współczesnej, atrakcyjnej kobiety jest jej szczupłość. W efekcie, by dorównać „zgrabym” modelkom, aż 90% kobiet jest okresowo na diecie i podejmuje innego rodzaju wysiłki, by przynajmniej nie przybrać na wadze.

Brak poczucia atrakcyjności wpływa na naszą pewność siebie i trudność w akceptacji własnego ciała. Plaża lub basen to prawdziwe wyzwanie, a niekiedy również wizja rozebrania się przed partnerem staje się niemałym problemem. Boimy się, że zauważy on fałdkę na brzuchu, rozstępy na pośladkach lub nawet cellulit na udach. Takie zachowanie prowadzi zaś w prostej linii do zubożenia strefy intymnej związku, a w efekcie nawet do zaburzenia relacji z partnerem.

Jak nas widzą, tak nas piszą

Mimo, iż popularne powiedzenie głosi, że „nie można oceniać książki po okładce”, to jednak przyszłych handlowców uczy się, że powodzenie sprzedaży produktu zależy w dużej mierze od atrakcyjności jego opakowania. Podobnie jest w przypadku ludzi. Czujemy większa swoją wartość wówczas, gdy nie przeraża nas własne odbicie w lustrze.
Przeprowadzone w tym zakresie badania dowiodły, że wygląd fizyczny nieznanej osoby może wpłynąć na wyciągnięcie wniosków o jej atrakcyjności. Ludzi atrakcyjni postrzegani są jako bardziej uprzejmi, interesujący, silni, mający lepszy charakter, a nawet bardziej sexy.

Nie jest też tajemnicą, że mężczyźni dokonujący wyboru partnerki, większe znaczenie przypisują wyglądowi zewnętrznemu, niż pozostałym jej cechom. Atrakcyjny wygląd pomaga też w znalezieniu pracy a nierzadko nawet ułatwia awans.
W tych okolicznościach wpływ wyglądu na samopoczucie nie powinien budzić już żadnych wątpliwości.

Fryzjer, kosmetyczka, siłownia

Wprawdzie ani fryzjer, ani kosmetyczka nie są w stanie znaleźć nikomu pracy ani życiowego partnera, niemniej mogą w tym pomóc. Kluczem do każdego sukcesu (oprócz ciężkiej pracy) jest przede wszystkim wiara we własne możliwości. Ta zaś rośnie wraz z poczuciem własnej wartości.
Owe poczucie własnej wartości można z kolei wzmocnić poprzez poprawienie niewielkich defektów urody i zdecydowane podkreślenie ewidentnych walorów estetycznych.

Na tym etapie powiązanie fryzjera z awansem wydaje się już bardzo proste. Wystarczy zrobić nową fryzurę, nałożyć upiększającą maseczkę i kupić nowy ciuch, by zwiększyć swoje szanse na sukces.

Samoocena w zasięgu ręki

Jak dowiadujemy się z wyników badań socjologicznych, większe szanse na osiągnięcie sukcesu mają osoby pewne siebie, aniżeli szare myszki ukrywające się w ostatnim szeregu.
Prawdą jest, że sukces ukryty jest we wnętrzu każdego człowieka. Aby jednak mógł się z niego wydostać, potrzebna jest wiara we własne możliwości.

Faktem jest również to, że wówczas gdy jesteśmy postrzegani jako atrakcyjni, sami również się tak czujemy. Szczególnie istotne jest to w przypadku płci pięknej, dla której nowy ciuch, nowa fryzura, biżuteria i makijaż stanowią ogromną dawkę energii i chęci do działania.
Te z pozoru nieistotne drobiazgi potrafią sprawić, że szara myszka przeistacza się w prawdziwą kocicę, mającą chęci i siłę, by góry przenosić.

Jeśli do tego dołoży się serię ćwiczeń, które spowodują uatrakcyjnienie sylwetki, jej właścicielka zyska nie tylko dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, ale przede wszystkim pragnienie zdobywania kolejnych szczytów i stawiania nowych celów.

Nie zaniedbuj się

Istnieje jednak również ryzyko zaistnienia mechanizmu odwrotnego do wyżej opisanego. W przypadku zaniedbania się, możesz szybko doprowadzić do poczucia obniżonej samooceny.
Stracisz w ten sposób nie tylko energię i zapał do działania, ale przede wszystkim pozbawisz się szans na kolejne sukcesy nie tylko na niwie zawodowej, ale również w życiu osobistym.

Źródło zdjęcia: mulher.terra.com.br via Terra on Pinterest

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here