Stanik idealny, czyli jak dobrać rozmiar biustonosza

Większość współczesnych Polek wie, jak duże znaczenie dla własnego komfortu psychicznego, a zwłaszcza fizycznego ma dobranie odpowiedniego biustonosza. Niestety również spora grupa kobiet nie ma pojęcia jaki jest odpowiedni dla nich model, czy też kształt. Nawet najdroższy biustonosz nie spełni pokładanych w nim oczekiwań jeśli rozmiar będzie źle dobrany.

Krok po kroku w stronę idealnego biustonosza

Kobiety kupują biustonosz na wyczucie, z przyzwyczajenia do danego rozmiaru. Nie jest to dobry pomysł. Ciało kobiety ulega przeobrażeniom, które to powodują również zmiany w obrębie biustu. Przybieranie na wadze lub jej utrata, a przede wszystkim ciąża, to podstawowe czynniki, które mają wpływ na zmianę rozmiaru i kształtu biustu. Dlatego też przy każdym zakupie powinnyśmy przymierzać biustonosz biorąc pod uwagę aktualne wymiary. Może okazać się, że rozmiar uległ całkowitej zmianie.

Zbyt duży i co gorsze, za luźny stanik nie podtrzyma dobrze biustu, natomiast rozmiar zbyt mały spowoduje spłaszczenie piersi, ich ból oraz dyskomfort. W poważniejszych przypadkach brak odpowiedniego zabezpieczenia piersi może być przyczyną bólu kręgosłupa, czy też karku. W ekstremalnych przypadkach, gdy kobieta zbyt długo nosi źle dobrany stanik może stać się przyczyną raka piersi.

Piersi nie mają mięśni. Są zbudowane z naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz kanalików mlecznych. Skóra pod ciężarem, który nie jest dobrze podtrzymywany, rozciąga się i wiotczeje. W związku z tym również tkanka tłuszczowa przesuwa się ku dołowi. Powoduje to efekt „zwisającego” biustu, czego z pewnością chciałaby uniknąć każda kobieta.

Prawidłowo dobrany biustonosz to taki, którego nie czuć podczas noszenia. Jeśli kobieta ma ciągłe poczucie dyskomfortu, ustawicznie poprawia spadające ramiączka lub wbijające się w ciało fiszbiny, z całą pewnością ma na sobie nieodpowiedni biustonosz.

Jak sprawdzić, czy nasz biustonosz ma prawidłowy rozmiar?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pięć najważniejszych pytań. Czy piersi wychodzą z miseczki, czy część, która łączy obie miseczki nie trzyma się idealnie ciała? Czy ramiączka stanika uciskają ciało? Czy tylna część stanika przesuwa się w górę? Czy stanik zmienia położenie przy podnoszeniu rąk do góry? Jeśli choć jedna odpowiedź jest twierdząca to znaczy, że biustonosz jest źle dobrany.

Dobierz właściwy obwód biustonosza

Wbrew pozorom dokonanie obliczeń obwodu stanika, który będzie dla nas odpowiedni nie jest sprawą trudną. Wystarczy stanąć prosto, i bardzo ciasno zmierzyć obwód po biustem. Jeśli z pomiaru wyszło nam, że pod biustem mamy około 75 cm, to z całą pewnością należy szukać biustonosza w rozmiarze 70cm pod biustem. Jeśli biustonosz jest bardzo elastyczny, można odjąć nawet do kolejnej pełnej dziesiątki, czyli będzie to w tym przypadku 60cm. Skąd taki pomysł? I nasuwające się od razu pytanie, czy stanik taki nie będzie nas uwierał i powodował problemów z oddychaniem? Otóż nie. Wszystkie modele biustonoszy, również te renomowanych firm, z biegiem czasu, a w szczególności pod wpływem prania, rozciągają się w obwodzie. Jeśli zatem kobieta wybierze rozmiar równy temu, który wymierzyła pod biustem, bardzo szybko biustonosz straci swój wygląd i poluzuje się pod biustem. Zazwyczaj w takich sytuacjach również tył biustonosza zaczyna się podciągać w stronę łopatek, co stwarza poczucie dyskomfortu. Dlatego też warto zakupić stanik, który początkowo może wydawać się zbyt ciasny w obwodzie. Na szczęście posiadają one regulację, więc początkowo można zapinać biustonosz na najdalszą haftkę i z biegiem czasu, w miarę rozciągania materiału, zacieśniać haftkę.

Dobierz prawidłowy rozmiar miseczki

Przede wszystkim stanik należy mierzyć na gołe ciało. Wiele kobiet kupuje biustonosze w pośpiechu, przykładając je do bluzek, czy też swetrów. Pomiar taki nie ma najmniejszego sensu. Jest stratą czasu, jak i pieniędzy.

Ważne jest dokładne przymierzenie biustonosza bezpośrednio na ciało. O jednym należy zawsze pamiętać, a mianowicie, że miseczka nigdy nie może być za mała. Lepiej, aby była zbyt duża, ale nigdy zbyt mała. Jeśli trudno nam dobrać rozmiar miseczki, ponieważ nie ma rozmiarów połówkowych, należy zdecydować się na miseczkę w rozmiarze większym. Istnieje bowiem teoria, że przy odpowiednio dobranym rozmiarze pod biustem, pierś z upływem czasu odnajduje się w większej miseczce i „dorasta” do niej. Warto zatem poczekać na efekt, zanim ściśniemy pierś w zbyt małej miseczce.

Jeśli po wyregulowaniu ramiączek biust nadal wygląda jakby opadał, fakt ten również świadczy o źle dobranej miseczce.

Naczelna zasada brzmi, że koniec fiszbiny musi znajdować się zawsze pośrodku pachy. Analogicznie, nie może znajdować się na biuście, ani poza nim. Zadaniem miseczki jest bowiem obejmować całą pierś. Jeśli miseczka nie zapewnia takiego komfortu kobieta nie czuje się dobrze sama ze sobą. Źle noszona bielizna ma bowiem znaczny wpływ na brak zadowolenia kobiety ze swojego wyglądu.

Ułóż piersi w biustonoszu

Kiedy przymierzamy stanik, należy również zadbać o prawidłowe ułożenie w nim piersi. Nie można zostawić ich w takiej pozycji, w jakiej same się ułożyły. Prawidłowe nakładanie stanika polega na delikatnym podniesieniu biustu do góry, i od dołu ułożeniu go w miseczce. Jeśli część piersi, a w najgorszym przypadku brodawki, wychodzi poza biustonosz, koniecznie trzeba poszukać innego modelu.

Wyreguluj ramiączka

Fundamentem dla odpowiednio dobranego biustonosza jest właściwie dokonany pomiar obwodu pod biustem. Błędna jest również teoria, która mówi, że jeśli obwód jest za luźny- należy podciągnąć wyżej ramiączka. W praktyce nie ma w tym zestawieniu żadnego powiązania. Wręcz przeciwnie. Jeśli ramiączka będą zbyt mocno naciągnięte w efekcie, będą wbijać się w ciało, stan taki może doprowadzić do wielu schorzeń. Najbardziej ucierpi kręgosłup. Rolą ramiączek jest lekko przytrzymywać biustonosz, a nie go dźwigać. Ramiączka mają być naciągnięte tylko na tyle, aby nie spadały z ramion. Najlepsze są ramiączka, które biegną od środka miseczki, ponieważ utrzymają one każdy rodzaj biustu, nawet ten największy.

Na koniec przymiarki warto zrobić kilka stanowczych ruchów, przecież podczas codziennego użytkowania stanik ma tworzyć jedność z naszym biustem. Zatem jeśli stanik podczas gwałtownych ruchów przesuwa się, lub co gorsza, piersi wymykają się z niego, z całą pewnością należy szukać dalej, aż do skutku. Czasem trzeba przymierzyć nawet kilkadziesiąt par biustonoszy, aby trafić na właściwy.

Dobór odpowiedniego biustonosza jest sprawą bardzo indywidualną. Kupowanie danego modelu tylko dlatego, że sprawdził się u koleżanki, albo ładnie wyglądał na modelce, nie jest dobrym rozwiązaniem.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here