Aborcja – legalne przerwanie ciąży

31
2523

Aborcja, to sztuczne przerwanie ciąży. W Polsce dopuszczona jest w 3 wypadkach, ale lekarze czasem odmawiają wydania skierowania na zabieg powołując się na klauzulę sumienia.

Konsekwencją przepisów prawnych i praktyki lekarskiej jest czarny rynek aborcyjny szacowany na kilkaset tysięcy nielegalnych przerwań ciąży rocznie.

Statystyki aborcyjne w Polsce

W Polsce brakuje wiarygodnych statystyk dotyczących przerywania ciąży.

Szacuje się liczbę aborcji dokonanych przez obywatelki RP na 150 – 300 tys. rocznie.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podaje, że w 2007 roku 31 tys. Polek dokonało aborcji w samej Wielkiej Brytanii gdzie aborcja jest bezpłatna dla osób legalnie zatrudnionych i dozwolona ze względów społecznych.

Aborcja dopuszczona prawnie

W Polsce możliwość przerwania ciąży określona jest w art. 4a, pkt 1 ustawy:

„Przerywanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:

 • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
 • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
 • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.“

W praktyce lekarze odmawiają wydania skierowania na badania prenatalne lub zaświadczenia uprawniającego do zabiegu przerwania ciąży oraz odmawiają wykonania zabiegu powołując się na klauzulę sumienia (art.39 ustawy o zawodzie lekarza, Dz.U. z 1997 r., Nr 28, poz.152).

Odmowa wydania skierowania na badanie prenatalne lub aborcję

Lekarz odmawiając wydania skierowania (lub wykonania badania czy zabiegu) zobowiązany jest podać decyzję w formie pisemnej, z datą, pieczątką i podpisem. Pozwala, to na dalsze dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Klauzula sumienia

Lekarz ma prawo skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży pod warunkiem, że zwłoka nie spowoduje:

 • niebezpieczeństwa utraty życia,
 • ciężkiego uszkodzenia ciała,
 • ciężkiego rozstroju zdrowia.

Ponadto lekarz, który odmawia wydania skierowania na badanie prenatalne lub przerwanie ciąży powołując się na klauzulę sumienia musi zgodnie z ustawą:

 • wskazać realną możliwość uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej,
 • uzasadnić fakt odmowy,
 • odnotować fakt odmowy w dokumentacji medycznej.

Środki prawne – egzekwowanie prawa przez kobiety

W razie odmowy lekarza można:

 • złożyć skargę u kierownika placówki,
 • zwrócić się do kierownika placówki z pismem, tzw. ugodą przesądową (szczegóły Biuro Praw Pacjenta 0 800 190 590),
 • wstąpić na drogę sądową z postępowania cywilnego – kobieta może uzyskać odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
 • wstąpić na drogę sądową z postępowania karnego – prokurator w postępowaniu przygotowawczym, a następnie sąd badają, czy dany lekarz dopuścił się przestępstwa, a jeśli tak, sąd wymierza karę (grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności),
 • złożyć skargę o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego u rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy właściwej miejscowo Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Pomoc i interwencja w dochodzeniu praw kobiet

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podaje listę instytucji i organizacji do których należy się zwracać w przypadku trudności z egzekwowaniem kobiecych praw do antykoncepcji, badań prenatalnych i przerwania ciąży:

 • Ministerstwo Zdrowia,
 • Biuro Praw Pacjenta,
 • Rzecznik praw pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • Rzecznicy praw pacjenta przy terenowych oddziałach NFZ,
 • Krajowy Konsultant ds. Położnictwa i Ginekologii,
 • Wojewódzcy Konsultanci d/s Położnictwa I Ginekologii,
 • Okręgowe Izby Lekarskie,
 • Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Materiały źródłowe

Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
http://www.federa.org.pl/gdy_lekarz_odmawia.htm
http://www.federa.org.pl/mamprawo.php?page=bulletin&catid2=831&lang=1&catid=826
Harwardzka Encyklopedia Zdrowia Kobiety

reklama

31 KOMENTARZE

 1. Moim zdaniem każda kobieta powinna mieć prawo wyboru. Żaden lekarz czy polityk nie powinien decydować o tym czy ma ona urodzić dziecko czy też nie… Aborcja powinna być dozwolona i legalna. Mielibyśmy wtedy rozwiąznie problemu jakim są niechciane ciąże u nastolatek ale i również u dojrzałych kobiet. Nie każda kobieta świdomie zachodzi w ciążę, a jeśli już tak się tanie nie ma wyboru, musi urodzić.

 2. Zgadzam się z przedmówczynią. Nie każda kobieta marzy o tym, żeby zostać matką. Nie każda jest w stanie zapewnić dziecku godne warunki życia (spójrzmy na brudne, głodujące dzieci w rodzinach wielodzietnych). Niestety, kobiety te są w mniejszości. Gdy przejrzymy internetowe fora, natkniemy się na posty w rodzaju: staram się od miesięcy o dziecko, nie mogę zajść w ciążę, chcę być matką… Wszystkie pytania o aborcję lub stwierdzenie, że ciąża jest niechciana są atakowane z każdej strony. To nie pomaga dziewczynom – próbują aborcji na własną rękę, co kończy się nieciekawie.
  Aborcja, pod warunkiem świadomej i przemyślanej decyzji, ratuje wbrew pozorom zdrowie i życie wielu kobiet.
  Jak może taki komentarz pisać kobieta?Jestem beztroskim, nieodpowiedzialnym dzieciakiem, idiotką, kretynką… A niech i tak będzie. Nic nie poradzę, że nie czuję zewu macierzyństwa. Nie zaglądam do wózków znajomych i nie zachwycam się kupkami koloru zielonego…
  A próbować wychować dziecko, nie żywiąc do niego głębokich, macierzyńskich uczuć – czy ma sens?

 3. zgadzam się z tym ze kobiety powinny mieć wybór ja jestem mamom mam córeczkę planowałam tą ciążę i jestem zadowolona i jak patrzę na nią i słyszę w telewizje ze ktoś porzucił niemowlę do kanału ,w lesie ,śmietniku to sie zastanawiam jak to może zrobić coś takiego takiemu niewinnemu dziecku to poco kobiety robią dzieci żeby je porzucać ale niektóre kobiety nie chcą mieć dziecka a wpadną i muszą urodzić i wtedy podczas chwili bez zastanawiania dokonują takich czynów a jak była by aborcja legalna to wtedy kobiety niewyrzucały dzieci do śmietników niemowlę narodzone i porzucone w lesie krzyczy płacze wzywa swoją matkę głodne zmarznięte umiera i takie dziecko bardziej cierpi od takiego nienarodzonego podczas aborcji dziecko szybko umiera i tak nie cierpi i odczuwa bólu tak jak te urodzone i porzucone

 4. 300tysiecy zbitych dzieci:((((

  „A gdy postawiono kwestię: ojciec jest syfilitykiem, matka gruźliczką, mieli już czworo dzieci, z których jedno jest ślepe, drugie umarło przy urodzeniu, trzecie jest głuchonieme, a czwarte gruźliczne. Pojawia się nowa ciąża. Czy radzilibyście ją przerwać?
  Z pewnością – opowiedziałoby 95% rodziców.
  – A więc zabilibyście Bethovena”.

  /cyt. za J.Toulat „Sztuczne poronienia – wyzwolenie czy zbrodnia?”, Editions du Dialoque, Paryż 1978/

 5. Żadna kobieta nie ma prawa decydować o czyjmś życiu. Gdyby nastolatki się nie puszczały się na lewo i na prawo, żyły zgodnie z zasadami religii, szanaowały się to nie było by tych niechcianych ciąż. Co dziecko jest winne, że jego mamusi „się chciało” i dała d…..? Najlepsza jest wstrzemięźliwość!

 6. Aga, co Ty pierdzielisz w ogóle. Jakiej religii… Co Ty myślisz, że każdy musi być wierzący. Ktoś kto uprawia seks to zaraz puszczalski, że to problem wyłącznie nastolatek. Nie każdy może brać tabletki, ale każdy ma prawo robić to na co ma ochotę, jeśli mieści się to w granicach prawa. Nie każdy potrzebuje „boga”, a tak naprawdę księży, bo jakoś z bogiem trudno pogadać, by mówili co jest dobre, a co złe. Niektórzy sami biorą odpowiedzialność za swoje życie. I choć dla Ciebie aborcja to może grzech dla wielu osób to po prostu trudna decyzja…

 7. Hm.. można do tego podejść od strony religii i tak jak widzimy potrafi wywołać to skrajne uczucia.

  Ale jedna rzecz jest pewna – nie powtarzajmy bezsensownego :”każda kobieta powinna mieć prawo wyboru”, bo kobieta ma prawo wyboru! Przespać się z nim czy nie – to jest wybór. Nie jest wyborem decydowanie o życiu drugiego człowieka, który nie może jeszcze sam o sobie decydować tylko dlatego, że jest we wczesnej fazie rozwoju.

  Każdy człowiek wie, że konsekwencją seksu jest posiadanie dzieci i musi się z tym liczyć.

 8. Marta, to Twoja opinia. Ja uważam, że mam prawo decydować. Ponieważ nie widzę powodu dla którego mam podporządkowywać całe życie jednej chwili słabości, albo sytuacji losowej, w której urodzę dziecko z obciążeniami genetycznymi. Nie każdy człowiek ma misję posłanniczą, niektórzy chcą przeżyć życie swobodni od trosk, których mogą uniknąć. I nie zamierzam się spierać czy „wczesna faza rozwoju” to już dziecko, czy nie bo na to pytanie już dawno odpowiedzieli specjaliści. Jedynie niektórzy nie przyjmują tego do wiadomości. Znacznie silniej do mnie trafia argument M, ale sądząc bo zasadach doboru naturalnego jeśli Bethoven nie urodziłby się jako 5 dziecko tej akurat kobiety, to by się urodził u innej.

 9. Jest wiele prawdy w tym co piszesz, Ann. I rozumiem, że jest to bardzo trudne, kiedy kobieta dowiaduje się, że dziecko, które nosi, jest chore. Nie musi to jednak oznaczać przyzwolenia na zabicie go. Nie wspominając nawet o pomyłkach lekarzy, bo i takie sytuacje się zdarzały, że zbyt pochopnie stwierdzono chorobę, a dziecko urodziło się zdrowe!

  Jest wyjście z tej sytuacji, wystarczy poklikać trochę w googlach, żeby znaleźć możliwości oddania dziecka w dobre ręce, mamy okna życia, ośrodki adopcyjne. Jest tyle ludzi, którzy czekają na dziecko, również upośledzone! Znam żywe przykłady.

  Życie nie składa się z samych przyjemności, o to w tym wszystkim chodzi, że jak wszystko jest fajnie, to jest fajnie;), ale za swoje zachowania płaci się też pewne konsekwencje. To a propos życia swobodnego od trosk.

 10. Jestem ciekawa kto z was przeżył taki wybor,Albo która urodziła chore dziecko.Moja ciąża była prawidłowa ale dziecko urodziło się z wieloma wadami.Dzisiaj ma 6 lat jest prawie zdrowy.Gdyby ktoś zadał mi takie pytanie urodzić czy zabić ,odpowiedz brzmi ŻYCIE JEST NAJCENNIEJSZE.Ale jak dla kogoś dziecko to chwila słabości to musi jeszcze długo chodzićpo tym świecie żeby odnależ ć czyste wartości.Ijeszcze jedno jak widzę takie artykuły to mnie poraża zamiast pomagać ciężarnym to masz kolejne pieniądze na ustawę a moze komisję albo coś jeszcze .A pomocy zero.przepraszam jeśli kogoś obraziłam.

 11. Ja uwazam ze kazdee dziecko ma prawo do zyciaa!!!! A ze ktos jest nieodpowiedzialnyy to jego sprawa!!
  Nie ZABIJAMY NIENARODZONYCH DZIECI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!OnII TEZ MAJA prawo ZYC JAK MYYY…………………….

 12. Dla mnie aborcja to nic złego… Wtedy dziecko jeszcze nie czuje i nie wie co się dzieje. Po co ma być nieszczesliwe na świecie skoro może po prostu nie czuć. I nie poznać świata, który w zasadzie jest beznadziejny. Nie chodzi tylko o to czy kobieta chce mieć dziecko, ale tez czy dziecko chciałoby mieć taka matkę jaka ona jest. Pozdrawiam.

 13. kate…jesteś taka idiotką, że się nie mieści. Wejdźcie na youtube’a i wpiszcze ręka nadziei. Pomyslcie przez chwile. Tak naprawdę to dziecko mozna oddać do adopcji bezpłatnie, a wy boicie się chodzić z brzuchami i wytykania paluchami.
  Moja matka musiała usunac ciążę bo miała żółtaczke. Sami lekarze jej to doradzali. To jest róznica miedzy drowiem dziecka a własna reputacją. Jeśli dziewczyna jest zgwałcona to jest to w wielu przypadkach jej wina, ale nie zawsze. Więc nie potępiajcie kobiet, które robia to dla dobra DZIECKA a nie swojego i tak juz spaczonego honoru.
  A ta głupia pinda co pisze, że dziecko nie czuje i nie rozumie niech sobie skrobanke zrobi i na dole i mózgu. A myslisz, że osoby z uposledzeniem maja świadomosc, że żyją? Wyobraź sobie, że nie. Idź i zabij takiego. jestem ciekawa jaki będzie twój wzrok gdy będziesz go zabijać. Ale jest taka róznica między nim a dzieciątkiem, że dziecko nie może sie jakkolwiek bronić. no chyba, że mimo wszsytko rozumie i zdaży dać ci jakaś ciążką chorobe.
  Pozdrawiam te co trzeźwo myślą i nie bawia sie w boga.

 14. Pozatym poczuj sie w roli tego dziecka. gdy spotykacie sie w niebie, valhalli czy gdzieś tam jeszcze pytasz sie matki czemu a ona: ‚przecież aborcja to nic złego’

 15. uważam, że każda kobieta współżyjąc powinna odpowiadać za swoje czyny. Lepiej urodzić i oddać maluszka niż skazać go na śmierć. Co to za kobiety które puszczają się a za chwile okazuje sie że są w ciąży??? To tak samo jakby inni ludzie decydowali kto ma żyć a kto nie. Sama mam koleżankę tzn, tej szmaty nazwać koleżanką nie można. ma synka 4letniego, jedno juz usuneła, a teraz jest kolejny raz w ciąży, wiem ze zbiera na srobanke, robi wszystko zeby te ciaze usunac a ja nie wiem co robić, zal mi dziecka bo nie jest niczemu winne, po to sa domy adopcyjne. Sama ma dwa skarby i nie wyobrazam sobie zebym mogla je zaic przeciez to tak jak my ludzkie stworzeni. CO JEST Z WAMI SZMATY????

 16. DZIECKO NIE JEST NICZEMU WINNE NAWET GDY LASKA ZOSTAŁA ZGWAŁCONA. Mam córkę i synka, córkę z mężem, synka nie wiem z kim… bolało każdy dzień ciąży przypominał mi o moim oprawcy, przypomina nadal gdy patrze na synka, ale to dzięki jakiemuś śmieciowi mam taką kruszynkę, istotkę która pokochałam bo ona nic nie zrobiła, a jak laski są jebnięte to sa. walcie się takie szczoty które zostały jak ja zgwałcone i w przeciwieństwie do mnie usuwają. ja chciałam urodzić i oddać zaraz po porodzie, ale gdy go rodziłam, gdy usłyszałam jego pierwszy płacz, gdy spojrzałam na niego gdy utuliłam wiedziałam że jest tylko mój, że zostanie ze mną bo od pierwszej jego chwili życia go pokochałam, mimo że sprawiało mi wiele bólu noszenie go pod sercem, teraz żałuje każdego złego słowa wypowiedzianego przeze mnie gdy byłam w ciąży. Mały jest ze mną jest przy mnie i to nie liczy… A KAŻDA LASKA KTÓRA USUWA BO TAK JEJ WYGODNIEJ ZASŁUGUJE NA TAKIE SAME POTRAKTOWANIE… CZYLI NA ŚMIERĆ!!!!!

 17. PRZEPRASZAM ŻE TAK NAPISAŁAM ALE SORY JAK MOŻNA DECYDOWAĆ O LUDZKIM LOSIE PRZECIEŻ DZIECKO POCZĘTE TO TEŻ JUŻ CZŁOWIEK… TEZ ISTOTA LUDZKA… KAŻDY MA WYBÓR, WYBOREM POWINNO BYĆ URODZIĆ I ZOSTAWIĆ PRZY SOBIE CZY ODDAĆ DO ADOBCJI

 18. andziula871, jesteś tępym tumanem, tylko kościół twierdzi, że płód od poczęcia jest człowiekiem bo opinie lekarskie są jednoznaczne, układ nerwowy zaczyna się wykształcać w 6 tygodniu i dopiero wtedy można uznać, że jest to człowiek.
  Do tego czasu jest to zbiór komórek.
  A szmatą możesz nazwać tylko siebie…

 19. sama jesteś tumanem mar. a przepraszam! raczej zbiorem nader tępych komórek…
  idąc Twoim tokiem rozumowania to większe prawa powinna mieć rozdeptywana na ulicy dżdżownica niż „zbiór komórek” w brzuchu matki. Dżdżownica ma przecież układ nerwowy…

 20. Ja bym przezyla bez bethovena, a co jesli matka stalina by go usunela, ja bym nie plakala. Cale zycie uwazalem, ze zycie jest najwazniejsze i napewno bym urodzila gdybym byla w takiej sytuacji….. a teraz jestem i jedyne o czym snie i czego pragne to poronirnie lub aborcja.

 21. Marta ma racje, kobieta chyba wie co może byc efektem tego , że bez zabezpieczenia prześpi się z facetem.Jest tego w pełni świadoma.Z mojego punktu widzenia rodziny wielodzietne biedne są efektem ludzkiej bezmyslności.W tym wypadku dzieci owszem cierpią,ale to nie przekreśla ich przyszłości.Teraz żeby być cool piętnastolatka idzie do łózka,a potem przy aborcji tłumaczy się tym , że jest za młoda na to żeby mieć dziecko, to chyba jest tu cos nie tak.Jest wystarczająco „dorosła” żeby iść do łózka, ale żeby wychować dziecko jest za młoda??Żal laski ;/
  Natomiast jeżeli chodzi o gwałt,aborcja może mieć jakies usprawiedliwienie.

 22. Mam 15 lat i jestem w ciąży….;(
  Zupełnie nie wiem co mam robic…..do kogo sie zwrócić……. dokąd pujść
  Może Wy mi pomożecie??

 23. Eva, najlepiej by było gdybyś porozmawiała z rodzicami. To najbliższe osoby, które pomogą Ci w tej trudnej sytuacji. Gdybyś z jakiś powodów nie mogła tego zrobic proponuję abyś zadzwoniła na telefon zaufania dla młodzieży lub kobiet w ciąży, tam na pewno Ci pomogą i doradzą.

 24. prawdajest taka że to co kobieta zrobi to jej prywatna sprawa jeżeli usunie to jest idiotką jednak niestety w tych czasach jest to możliwe w prawie każdym gabinecie ginekologicznym więc jeżeli chcemy wypowiadać sie na temat aborcji to może najpierw porozmawiajmy o lekarzach którzy to robią gdzie oni mają serca?!kobiety czasami są w szku są przerażone szczególnie młode nawet jeśli się puszczają ale to lekarz powinien przemówićjej do rozsądku porozmawiać a nie dostanie kase do łapy i zrobi co chcesz to jest chore

 25. Hello. Nie ktore kobiety nie lubia dzieci, ale lubia seks. Masz jakis problem? Taka kobiata nie moze byc matka. Kazda s.ka moze urodzic, ale nie kazda umie sie opiekowac i wychowac, Nie kazda moze byc matka. Rozumiesz to czy nie? Nie kazda chce miec dzieci. Ja tez nie chce i nigdy nie chcialam. Kazdy lubi uprawiac seks. Prawda? Ale nie kazda lubi rodzic i miec dzieci. Sa rozne zabezpieczenia, ale nie zawsze sa skuteczne. Czy to moja wina, ze wpadlam mimo zabezpieczen??? Nie wpadlam, ale tylko zadaje pytanie. Mam prawo decydowac o wlasnym zyciu, swoich marzeniach. Nikt mi sie bedzie mowil czy musze urodzic dziecko z przypadku czy nie. Zadna mamusia, ciocia, mezus, Kosciol czy Bog, bo mam na wszystko wyjeb.ne. Kiedy zechce i w jaki sposob zechce usune to ciaze, bo dzieci nienawidze. Rozumiesz tepa glowo? Nie bedziesz mnie obrazac rydzykowska szujo. Zyje w wolnym swiecie i zadna szuja mi nie bedzie mowic, co jest dobre, a co zle. Jestem wolna. Pojde do nieba, albo piekla, to jest moja sprawa, a nie zadnych histerycznych mocherowych beretow. Ma assalama.

 26. Kazda, ktora usunie ciaze jest rozsadna, ambitna i inteligentna kobieta, bo wie, ze nie nadaje sie na matke, tylko do troche wyzszych celow niz dzieciorobstwo i rozmnazanie (ona nie kieruje sie instynktem, tylko rozumem). Zrozum to tepa glowo, ze niektorzy ludzie maja wyzsze ambicje niz Ty (czyli siedzenie w pieluchach). Niektore kobiety sa bardziej rozwiniete i wola kariere oraz rozwoj osobisty niz pieluchy. Dla takich jak Ty pozostalo ok. 500 lat, aby zrozumiec to, o czym ja mowie. Pozdrawiam i zycze owocnych rozrodow (mam nadzieje, ze bardziej inteligentnych niz Ty).

 27. OJ ANITKO WIDAĆ ŻE SZKOŁY TO TY CHYBA ŻADNEJ NIE SKĄCZYŁAŚ? KAŻDY MA PRAWO DO SWOJEGO ZDANIA I PRAWO WYBORU.GDYBYŚ BYŁA TAKA INTELIGENTNA TO PO CO USUWAĆ CIĄŻE ZABEZPIECZ SIĘ PRZED NIĄ!!!! SKORO MASZ TAKIE PODEJŚCIE DO DZIECI TO ZADAJ PYTANIE SWOJEJ MATCE DLACZEGO CIĘ URODZIŁA TEŻ BYŁAŚ DZIECKIEM? NO DLACZEGO???????GARDZE TAKIMI JAK TY!NIMFOMANKA!

 28. Wydaje mi się, że osoby, które są przeciw aborcji, piszą w sposób niedelikatny i agresywny. Dlaczego?
  Lubię seks, jest częścią mnie i mojego udanego, 11-letniego związku bez obrączek. Nie chcę rodzić, nie chcę zajmować się małym dzieckiem. Zabezpieczam się, a mimo to już 3 razy brałam postinor – za każdym razem niesamowite nerwy, trzeba się o wszystko prosić, czasem o lekarz trudno – na wyjeździe czy nawet w niedzielę, a czas biegnie. Stres ogromny.
  Nie wierzę w żadne niebo (to jest tylko wiara i każdy ma prawo wierzyć w to co chce). ja robię dobrze nie dlatego, żeby zasłużyć na owe niebo, a dlatego, że to lubię. Pomagam jeśli ktoś mnie prosi, pomagam bezpańskim zwierzętom, choć katolicy uważają, że pierwszeństwo ma człowiek (moi wierzący znajomi mówią, że zwierzęta stworzono dla człowieka).
  Kiedy nie z własnej woli kobieta zachodzi w ciąże wybiera mniejsze zło. Można argumentować to w ten sposób, że ona jest człowiekiem, a płód człowiekiem nie jest. Do pewnego okresu ciąży jest to zarodek, który nie czuje. Nie chodzi tu o świadomość, jak tu ktoś pisał nawiązując do ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, ale w ogóle o brak czucia, ponieważ brak jest nerwów – BRAK CZUCIA, BRAK BÓLU.
  Owszem, nie jest to fajne, ALE DLACZEGO W TAKIM RAZIE KOBIETA NIE MOŻE SIĘ WYSTERYLIZOWAĆ JEŚLI NIE PLANUJE RODZICIELSTWA?! Chciałabym to zrobić i niestety nie mogę, a potem takie różne święte panie tak źle o nas piszą.
  Jeszcze może nawiążę do seksu, bardzo wiele osób pisze w bardzo brzydki sposób używając słów „puszczalska, dała dupy, jak ją zgwałcili to mogła być winna” – to jest bardzo prymitywne, co więcej w ten sposób dają mężczyznom przyzwolenie na gwałcenie tych mniej asertywnych, tych nieśmiałych i słabych, o których można powiedzieć, ze przecież się nie broniły (kiedy z przerażenia głos uwiązł im w gardle). A może prowokowała bo ma takie ładne długie włosy, które erotycznie owinęły się wokół szyi i widok taki zrodził pożądanie, którego oczywiście żaden prawdziwy samiec nie jest w stanie pohamować. A te których ominęło takie nieszczęście mogą czuć się jeszcze bardziej święte. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK PROWOKOWANIE DO GWAŁTU – GWAŁT JEST WTEDY KIEDY DOCHODZI TO STOSUNKU CHOCIAŻ KOBIETA NIE MÓWI NIE I ZAWSZE JEST TO PRZESTĘPSTWO.

 29. Zgodzę się z przedmówczynią sama zmagałam się z problemem: 2/3 lekarzy twierdziło że jestem bezpłodna. Po roku byłam w ciąży. Kto ma ponieść odpowiedzialność za takie informacje udzielane przez lekarzy?

 30. Nie chce mi sie nawet tego czytac ! Ale skoro kobiety te ktore nie chca miec dzieci niech sie odpowiednio zabezpiecza ! To tak samo jak by was mama nie chciala ! Aborcja tak czy siak to zabicie ludzkiego zycia !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here