Motywacja w odchudzaniu

0
622

Proces odchudzania w znacznym stopniu przypomina wynik badania EKG. Trzeba pokonać chwilowe spadki motywacji by osiągnąć upragniony sukces.

Motywacja w odchudzaniu jest podstawowym czynnikiem sukcesu. Bez jasnego powodu żadne podjęte działania, nie zostaną uwieńczone sukcesem. Jeśli nie wiesz, dlaczego chcesz schudnąć to trudno Ci będzie pokonywać kolejne trudy na stromej ścieżce prowadzącej do szczupłej sylwetki. W czym idealne proporcje ciała są lepsze od nadmiaru tkanki tłuszczowej? Wiesz, dlaczego nie chcesz mieć nadwagi? Jeśli tak, jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu.

Krok wprzód, dwa w tył

W przypadku podjętej decyzji o odchudzaniu, nie można pozwolić sobie na chwilowe zwolnienie z obowiązku pilnowania wagi. W tym przypadku każde odstępstwo od stosowanej diety lub zaprzestanie ćwiczeń fizycznych powoduje nie tyle zatrzymanie zrzucania zbędnych kilogramów, ale nawet cofnięcie się o kilka kroków wstecz.

Tylko systematyczne podejście do odchudzania i prawdziwa determinacja mogą zostać uwieńczone osiągnięciem upragnionego celu.

Kopiemy studnie, bo się pali?

Specjaliści porównują odchudzanie do kopania studni. Najczęściej, gdy przez długie lata odkładamy kolejne kilogramy, nie myślimy o tym, by spowolnić owe tempo tycia, a nawet je zatrzymać. Gdy jednak nadmiar kilogramów zaczyna nam doskwierać, podejmujemy trud odchudzania, podobnie jak kopanie studni w momencie, gdy już się pali.

Postaw sobie konkretne cel

Ile to już razy zabierałaś się za odchudzanie? A z nich przyniosło zamierzony skutek? Żaden?

Otóż powodem braku osiągnięcia zamierzonego celu, jest najczęściej niedokładne jego sprecyzowanie. Jeśli bowiem mówisz sobie, że do wakacji schudniesz 10 kg, to prawdopodobnie nie schudniesz nawet 2 kg.

Jeśli jednak chcesz naprawdę stracić owe 10 kg, to wpierw uczyń ten cel realnym a następnie podziel go na cele cząstkowe. Nie zakładaj, że tak dużo masy stracisz w ciągu zaledwie 2 miesięcy. Rozłóż przykładową „dziesiątkę” na pół roku. W ten sposób na każdy miesiąc przypadnie ci niecałe 2 kg. Jeśli więc zdecydujesz, że z upływem stycznia twoja waga będzie niższa o 2 kg, z upływem lutego prawie 4 kg, a na koniec marca osiągniesz już półmetek – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na początku lipca twoje ciało będzie ważyło o 10 kg mniej.

Dlaczego warto schudnąć?

W motywacji wspomagającej odchudzanie niezwykle istotne jest określenie konkretnych powodów, dla których powinno się zmniejszyć masę ciała. Odchudzanie w imię bliżej nieokreślonego celu nie tylko nie ma sensu, ale przede wszystkim nie ma szans na powodzenie.

Im zaś więcej jest powodów, dla których warto (a nawet trzeba) się odchudzić, tym większe szanse na osiągnięcie upragnionej wagi.

Dobre zdrowie

Pamiętaj, że nadwaga i otyłość to bezpośrednie i najczęstsze powody wielu chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby układu krążenia, zawał serca, nowotwory, depresja oraz nadmierne obciążenie stawów i kręgosłupa. Jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju chorób i dolegliwości z nimi związanych – zacznij się odchudzać!

Uroda

Wiadomo, że ludzie otyli są mniej atrakcyjni (zewnętrznie) niż szczupli. Nawet najlepsze kosmetyki i najmodniejsza odzież nie zatuszuje nadmiaru tłuszczu. Dodatkowo przyznać trzeba, że w ludzkim tłuszczu bytują toksyny i substancje odpowiedzialne za stan skóry, stąd nadmiar tkanki tłuszczowej jest nierzadko przyczyną zmian trądzikowych, przebarwień i wyprysków. Jeśli nie chcesz czuć się i wyglądać gorzej niż twoje szczupłe koleżanki – zacznij się odchudzać!

Samoocena

Nie jest tajemnicą, że osoby otyłe mają znacznie więcej kompleksów i częściej borykają się z problemem niskiej samooceny. Częściej martwią się, czy nadwaga nie będzie przeszkodą do znalezienia wymarzonej pracy a nawet wymarzonego partnera. Z tego powodu nierzadko zadręczają się czarnymi myślami, pogłębiając niezadowolenie z posiadanej sylwetki.

Jeśli ty również masz podobne problemy, przestań zastanawiać, się czy jesteś mało atrakcyjna, a zacznij się odchudzać! Gdy zmniejszysz swoją nadwagę, twoje myśli zostaną uwolnione od wspomnianego wyżej niepokoju.

Jakość życia

Jeśli masz kłopoty z nadwagą, to najprawdopodobniej nie możesz kupić sobie wymarzonych ciuchów, bo po pierwsze nie każda sztuka odzieży jest produkowana w rozmiarze XXL a po drugie twoja sylwetka nie pozwala na ubieranie się we wszystko, co modne. Poza twoim zasięgiem są krótkie spódniczki, spodnie biodrówki i bluzki eksponujące ramiona.

Dodatkowo twoja nadwaga przeszkadza w niektórych formach aktywności, bowiem szybciej się męczysz. Często też wstydzisz się swojego wyglądu, więc unikasz miejsc, gdzie musisz eksponować swoje ciało (basen, plaża). Jeśli taka jakość życia cię nie zadowala – zacznij się odchudzać!

Żródło: womansday.com via Sarah • INKLINE Design Studio on Pinterest

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here