Wakacje alergika

0
1352

Wakacje to trudny okres dla alergików. W każdym miejscu czyhają alergeny, które nie pozwalają na beztroski wypoczynek. Jak sobie z nimi poradzić?

Ilu nas jest?

Według tak zwanej Białej Księgi Alergii – czyli raportu opracowanego na potrzeby Parlamentu Europejskiego, szacuje się, że co 4 dorosły obywatel Europy oraz co 3 dziecko posiada cechy alergii.

Podobne badania zostały przeprowadzone w Polsce przez instytut badawczy TNS OBOP. Jego wyniki wykazały, że odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie. Z wymienionych badań wynika, że 30% polskich rodzin boryka się ze schorzeniami o podłożu alergicznym. Niepokojącym jest też fakt, że liczba alergików wciąż rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku, problem alergii będzie dotyczył połowy populacji krajów wysokorozwiniętych.

Alergeny nie mają wakacji

Sukcesywnie rośnie liczba substancji, na które nasze organizmy nie są uodpornione. Jeszcze do niedawna najmniej przychylną alergikom porą roku była wiosna, czyli okres intensywnego pylenia roślin. Obecnie katalog uczulających substancji jest tak szeroki, że nie sposób określić, jaki okres jest najbezpieczniejszy. Nie jest to na pewno okres wakacji.

Numerem jeden na liście alergenów są roztocza, których w żaden sposób na wakacjach uniknąć nie można. Podobnie rzecz się ma do pozostałych alergenów z dziesiątki najczęściej uczulających. Latem szczególnie narażeni jesteśmy na substancje chemiczne zawarte w napojach, lodach i deserach. Niebagatelne zagrożenie stanowią również owady, których ukąszenia mogą być przyczyną poważnych zagrożeń zdrowia a nawet życia. Wyjeżdżając na wakacje możemy również zostać zakwaterowani w pokojach, w których ściany pokryte są niewidoczną powłoką pleśni. Ten alergen, podobnie jak roztocza kurzu lubi ciepło i wilgoć, a jego optymalny rozwój następuje w temperaturze 20ºC i wilgotności na poziomie 80%, czyli w typowo letnich warunkach.

Wakacje to również zmiana kuchni i wiążące się z tym ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej, której objawy zauważa się u około 8% dzieci i prawie 4% osób dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest drugą, co do częstości występowania (po grzybicy) chorobą dermatologiczną. Ma ono podłoże alergiczne i każdy kontakt z alergenem powoduje stan zapalny skóry i zaostrzenie objawów. Skóra z AZS szybko traci wilgoć, a przesuszona bardzo silnie swędzi, łuszczy się, jest zaczerwieniona, a nawet tworzą się na niej drobne ranki. Wakacyjnymi winowajcami tego stanu mogą być roztocza, pyłki i produkty spożywcze (cytrusy, mleko, jajka). Skóra alergika z AZS przepuszcza więcej promieni UV, więc należy ją często natłuszczać i nawilżać kremami z filtrem mineralnym SPF minimum 20. Nie wolno jej natomiast przegrzewać. Korzystnie zaś działają na nią kąpiele w morzu i czystym jeziorze. Wyjątek stawowi okres kwitnięcia wód w jeziorach i okres, gdy w morzu pływają chełbie.

Katar sienny

W okresie wakacji więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, co z jednej strony dotlenia nasze płuca, z drugiej zaś naraża na działanie wszechobecnych w powietrzu uczulających pyłków. Objawem ich działania jest najczęściej katar sienny. Aby zminimalizować tego rodzaju objawy alergii, warto wybrać najbardziej bezpieczne miejsce wypoczynku. Te same rośliny pylą w różnych miejscach Polski o różnych porach roku, stąd koniecznym jest sprawdzenie kalendarza pylenia i wybranie miejsca wakacyjnego pobytu pod kątem minimalnego nasycenia pyłków.

Zaleca się również, aby w okresie pylenia nie przebywać na kempingach, a także unikać spacerów po łąkach i polanach. By zmniejszyć objawy tego rodzaju alergii u dzieci, warto w pomieszczeniu spryskiwać wodą firanki, a po każdym powrocie ze spaceru opłukać małego alergika wodą i zmienić odzież.

Astma

Osoby astmatyczne powinny w wakacje omijać domki kempingowe i ośrodki wypoczynkowe, które oferują pokoje ze starymi boazeriami i tapetami. Jest to bowiem siedlisko pleśni, które mogą spowodować nasilenie objawów astmy.

Tej grupie alergików poleca się natomiast pobyt nad morzem, gdzie często samopoczucie się poprawia. W przypadku dzieci, należy jednak pilnować, by wejście do wody poprzedzone było wcześniejszym oswojeniem. Nagle ochłodzenie ciała może bowiem grozić skurczem oskrzeli, napadem kaszlu i duszności.

Alergia na słońce

Osoby, których skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne, powinny nawet w wyjątkowo upalne dni nosić przewiewne ubrania z długim rękawem oraz obowiązkowo nakrycia głowy. Ważnym jest również unikanie zażywania leków mogących spowodować odczyny fotoalergiczne, a także dezodorantów i perfum, które mogą spowodować taką samą reakcję.

Apteczka alergika

Wyjeżdżając na wakacje, każdy alergik powinien obowiązkowo ze sobą zabrać leki które zalecił lekarz, jak również inne leki przeciwhistaminowe, blokujące receptory histaminowe i likwidujące objawy alergii. Mogą się również przydać leki działające miejscowo (np. krople do oczu i nosa) oraz leki przyspieszające ustąpienie dolegliwości alergicznych, (np. maść zawierająca kortyzon do użytku zewnętrznego).

Przydatne porady

  • Planując wakacyjną podróż, sprawdź wpierw kalendarz pyleń i komunikaty o stężeniu pyłków w poszczególnych regionach.
  • Najodpowiedniejszym miejscem na spędzenie urlopu są miejscowości nadmorskie, w których stężenie alergenów jest zdecydowanie najmniejsze.
  • Morskie kąpiele stanowią dobrą kurację i przynoszą ulgę osobom z AZS.
    Unikaj spożywania posiłków w przypadkowych miejscach.
  • W sytuacji uczulenia na jad owadów staraj się nie ubierać w odzież koloru pomarańczowego i żółtego. Kolory te wabią owady. Bezpieczne będą natomiast barwy naturalne jak również biel i zieleń, które nie budzą ciekawości owadów.
  • W przypadku spożywania posiłków na świeżym powietrzu, pamiętaj by wszystkie naczynia były przykryte, ponieważ zapach jedzenia przyciąga owady, podobnie jak dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych.
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here